سرای فرش و تابلوفرش دستباف

چهاردهمین نمایشگاه فرش دستباف قم افتتاح شد

چهاردهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران، استاندار قم، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه قم، جمعی از مدیران استانی و فعالان فرش قم

آنافرش
1,062
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ حمید کارگر در آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه فرش دستباف قم با بیان این که تولید و صادرات فرش با وجود سختى ها و تنگناها روند رو به بهبودى را طی می کند، افزود: متوسط صادرات فرش در ۲ دهه اخیر ۵۰۰ میلیون دلار در سال بود که به دلایلی همچون تحریم هاى مستقیم و غیرمستقیم سیاسى و اقتصادی، تغییر سبک زندگی و سلایق مشتریان، ظهور و افزایش استفاده از کفپوش های دیگر و بالا رفتن قیمت تمام شده فرش دستباف به ویژه به علت افزایش بهاى مواد اولیه این روند کاهش داشت و متوسط صادرات به ۳۰۰ میلیون دلار رسید.
وی گفت: در دو سه سال اخیر، روند کاهش صادرات فرش دستباف متوقف و روند افزایشی جایگزین آن شد و سال گذشته ۳۵۹ میلیون دلار فرش دستباف به حدود ۸۰ کشور صادر شد.
کارگر ادامه داد: در هشت ماهه ابتداى امسال نیز روند افزایش صادرات فرش ایران تداوم دارد و در این مدت ٢۶٩ میلیون دلار فرش دستباف از ایران به بازارهاى هدف راه یافته است که رشد ٣١ درصدى نسبت به مدت مشابه در سال قبل دارد.
رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: تبلیغات برون مرزی، ایجاد تسهیلات مناسب برای تولیدکنندگان و بازرگانان این حوزه، شرکت در نمایشگاه های بین المللی در کشورهای دیگر و تشویق نسل جوان به فعالیت در این عرصه از جمله فعالیت ‌هایی است که می ‌تواند صادرات فرش دستباف را افزایش دهد.
وی اضافه کرد: کدام یک از حوزه های صنعت را می توان مثال زد که مانند فرش دستباف، اشتغالزایی ارزان، در دسترس و فراگیر در کل کشور و بی نیاز از سرمایه گذاری های کلان را داشته باشد.
کارگر با بیان این که نگاه فقط ایده آلی به هنر- صنعت فرش دستباف درست نیست، خاطرنشان کرد: فرش در مساله اقتصاد مقاومتی حرف برای گفتن بسیار دارد و این امر فقط از منظر صادرات نیست. بلکه باید به وجوه فرهنگى و هنرى فرش نیز توجه ویژه داشت.
سید مهدی صادقی استاندار قم در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم طی سخنانی به تشریح اهمیت، جایگاه و مشکلات فرش دستباف استان قم پرداخت.
وی با اشاره به این که فرش دستباف قم افتخار ملی است و نقش برجسته و جایگاه ملی دارد خاطرنشان کرد: سهم ۲۰ درصدی فرش قم در صادرات کشور، بسیار مهم و قابل توجه است.
صادقی با تأکید بر لزوم تلاش در جهت درآمدزایی محصول فرش دستباف، گفت: در این زمینه صادرات محصول به عنوان یک راهکار اصولی باید مد نظر قرار گیرد.
استاندار قم با اشاره به مشکلات و رکود حاکم بر بازار فرش تولیدی در استان افزود: امیدواریم با حمایت های بیشتر دولت و کمک به قیمت تمام شده ، شاهد رونق این محصول باشیم .
وی همچنین به روند احداث نمایشگاه فرش استان قم اشاره و تصریح کرد: باید ساختمان هر چه سریع تر تکمیل و زیرساخت های مورد نیاز آن تأمین شود.
استاندار قم با بیان این که موضوع فرش، یک مسأله ملی است، حل مشکلات و دغدغه های پیش روی این حوزه را نیازمند کمک و همکاری جدی همه بخش ها عنوان و خاطرنشان کرد: وظیفه همه، باید کمک و تلاش برای رفع مشکلات و رونق این بخش باشد.
محمود سیجانی هم در آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم در سالن بعثت فرهنگسرای جوان قم اظهار کرد: با موافقت اعضای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، طرح نمایشگاه دائمی فرش دستباف قم به عنوان یک طرح اقتصاد مقاومتی مورد موافقت قرار گرفت.
وی با اشاره به دغدغه مسئولان و نمایندگان استان در این زمینه گفت: در تکمیل این طرح، عزمی وجود دارد و در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی نیز تاکید شد تا نیازهای این طرح به منظور رونق فرش تامین شود.
وی با اشاره به برگزاری نخستین جلسه کارگروه تکمیل نمایشگاه دائمی فرش قم بیان کرد: در زمینه مسیر دسترسی، ایجاد زیرساخت های مورد نیاز و اعتبارهای لازم همراهی خوبی وجود دارد و امیدواریم این نمایشگاه که مورد مطالبه این صنف است را در صورت تامین اعتبار تا پایان سال به بهره برداری برسانیم.
امیرآبادى نماینده مردم قم در مجلس شوراى اسلامى نیز در این مراسم از آمادگى مجلس براى کمک به فعالان فرش به ویژه در حوزه قوانین مالیاتى و بیمه خبر داد.
رئیس اتحادیه تولید و فروش فرش دستباف استان قم نیز در این آیین اعلام کرد: چهاردهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم در نمایشگاه دائمی استان قم با ۱۲۷ غرفه که ۷۰ غرفه آن در سالن و بقیه در چادر جنب نمایشگاه قرار دارد تا ۱۸ آذرماه جاری آماده بازدید هم وطنان است.
چهاردهمین نمایشگاه فرش دستباف استان ، ۱۴تا ۱۸ آذر ماه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ در محل دائمی نمایشگاه های استان قم واقع در انتهای بلوار امام موسی صدر برای بازدید عموم دائر است.
درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال