سرای فرش و تابلوفرش دستباف

نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال فرش دستباف برگزار شد

نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال فرش دستباف با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس مرکز ملی فرش ایران، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، نمایندگانی از اتاق تعاون ایران و بیمه تعاون کشور و جمعی از فعالان حوزه ف...

آنافرش
1,369

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ حمید کارگر در همایش اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال فرش دستباف که در مجموعه تلاش برگزار شد، گفت: معتقدم هنر- صنعت فرش دستباف دارای وجوه گوناگونی است و اینکه فرش دستباف را صرفاً یکی از صادرات غیرنفتی و منبع ارزآوری تلقی کنیم، درست نیست چون نمی‌توان توان اشتغالزایی، جنبه های هنری و فرهنگی و نیز ابعاد اجتماعی آن را نادیده گرفت و باید همه مزیت‌ها و ویژگی‌های هنر- صنعت فرش دستباف را در نظر آورد.
رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به ظرفیت بالای اشتغال هنر- صنعت فرش دستباف خاطرنشان کرد: حوزه فرش دستباف نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است. عدم نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان خارجی، داشتن دانش و مهارت فنی در داخل کشور، تامین بخش عمده مواد اولیه در ایران و گستردگی جغرافیایی این هنر- صنعت در همه مناطق از جمله شاخصه های قابل اتکای فرش در مبحث اقتصاد مقاومتی است.
کارگر تصریح کرد: اگر قرار است در اقتصاد مقاومتی گام عملی و اجرایی برداریم، باید به هنر- صنعت فرش دستباف توجه کنیم. چرا که تبلور اقتصاد مقاومتی در فرش دستباف است و همه نهادها باید در حوزه ارائه تسهیلات، در بحق قانونگذاری، در تبلیغات و فرهنگ‌سازی، در پژوهش و آموزش به یاری فرش بیایند.
وی با بیان نمونه هایی از ناهمراهی ها در انتقاد به اقدام سازمان امور مالیاتی در حذف معافیت مالیاتی فرش دستباف در لایحه تقدیمی به مجلس اظهار کرد: علی‌رغم اصرار وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت مبنی بر معافیت مالیات فرش دستباف از مالیات بر ارزش افزوده، متاسفانه سازمان امور مالیاتی در تدوین لایحه‌ای که به مجلس فرستاده، معافیت مالیات بر درآمد فرش دستباف را حذف کرده که امیدوارم نمایندگان مجلس با برگرداندن این معافیت همراهی خود را با هنر- صنعت فرش نشان دهند.
همچنین در این همایش یک روزه معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت تشکیل شورای هماهنگی توسعه، تولید و صادرات فرش دستباف تاکید کرد و از صندوق بیمه روستاییان و عشایر خواست تا روستاییان بافنده را در اولویت بیمه قرار بدهد.
سید حمید کلانتری اظهار کرد: هفته گذشته آیین نامه اجرایی استفاده از تسهیلات گسترده اشتغال روستایی به تصویب هیات دولت رسید و بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست بانک، صندوق حمایت کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید مامور شدند این تسهیلات را توزیع کنند.
وی افزود: ما طرح روستا تعاون را پیشنهاد کردیم که بر اساس آن هزار تعاونی در هزار روستا ایجاد شود و تعاونی‌های فرش دستباف هم می‌توانند در این طرح وارد شوند و از تسهیلات شش درصدی اشتغال روستایی استفاده کنند.
وی از صندوق بیمه روستاییان و عشایر خواست که در بیمه کردن روستاییان اولویت را به روستاییان بافنده بدهد و بیمه تامین اجتماعی هم برای کسانی که در این رابطه قبلا پیگیر بودند، شرایط استفاده از تسهیلات را فراهم کنند.
کلانتری با بیان اینکه فرش دستباف هنر- صنعتی با سابقه بالا و آمیخته با فرهنگ و هنر است، گفت: اشتغالزایی بالا و سرمایه اولیه بسیار محدود و پایین مهم‌ترین ویژگی هنر- صنعت فرش دستباف است.
وی گفت: فرش دستباف هنر- صنعتی است که شروع و ورود به آن سهل‌الوصول است و افراد می‌توانند در داخل خانه با سرمایه اندک دار قالیبافی دایر کنند.
معاون وزیر تعاون برای موفقیت در این هنر- صنعت باید به چند نکته توجه کنیم. اول اینکه دیگران هم به سرعت ما در حال پیشرفت و ارتقای خود هستند. هر بافنده و تعاونی باید بداند که هزاران بافنده و تعاونی دیگر رقیب او هستند.
وی از افزایش صادرات فرش دستباف در شش ماهه اول امسال خبر داد و گفت: با توجه به فضایی که ایجاد شده این عدد هنوز قابل قبول نیست و روند افزایش صادرات باید گسترش یابد.
کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هنر- صنعت فرش دستباف با بخش گردشگری قرابت دارد، اظهار کرد: حضور مهمانان خارجی و گردشگران کشورهای دیگر می‌تواند زمینه تقویت صنعت فرش را فراهم کند. فرش یکی از سوغاتی‌هایی است که می‌توان برای آن توریست جذب کرد.
وی افزود: اگر فقط به تعاونی‌ها و کارگاه‌های کوچک بسنده کنیم، امکان رقابت‌ در بازارهای بزرگتر را از دست می‌دهیم. تعاون و فرش دو بخش جدایی‌ناپذیرند و در این حالت هنر- صنعت فرش دستباف می‌تواند توفیق مضاعفی داشته باشد.
معاون وزیر تعاون و رفاه اجتماعی از اتحادیه‌های تعاونی خواست در تعاونی‌های خود نظارت کنند و راهکارهای بهبود و پیشرفت را به تعاونی‌های زیرمجموعه‌ خود انتقال دهند.
وی با بیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای با گستردگی خود در سطح کشور آمادگی خدمت به هنر- صنعت فرش دستباف و حمایت آموزشی از بافندگان را دارد، از تعاونی‌های تامین نیاز خواست تا ارتباط تنگاتنگ با بافنده‌ها برقرار کند و به لحاظ آموزش، مهارت، سازماندهی و کاهش هزینه‌ها هنر- صنعت فرش دستباف را در سطح جهان رقابت‌پذیر کند.
مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی ایران در همایش اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال فرش دستباف اظهار کرد: بهبود پوشش بیمه‌ای برای قالیبافان و افزایش کمی و کیفی آموزش و تقویت توان مالی و پشتیبانی از فعالان تولیدی و صادراتی با همکاری بانک‌ها و صندوق کارآفرینی می‌تواند یکی از راهکارهای توسعه صادرات فرش دستباف باشد.
عبدالله بهرامی ادامه داد: رونق تولید و فرش دستباف مستلزم تحقق اهداف اقتصادی مقاومتی است و با توجه به ظرفیت‌های بالای هنر- صنعت فرش دستباف لازم است شبکه تولید و صادرات فرش دستباف را پوشش داد.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف ۴۵ درصد تعاونی‌های تولید فرش دستباف در کشور را فعال دانست و با اشاره به حمایت معاونت امور تعاون وزارت راه از برگزاری این همایش ابراز امیدواری کرد در سال ۱۳۹۷ به لحاظ بودجه‌ای و برنامه‌ای توفیق بیشتری در این خصوص حاصل شود.
بهرامی گفت: مرکز ملی فرش در دو سال گذشته در بخش آموزش قالیبافان حمایت بسیاری کرده و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان فنی و حرفه‌ای منعقد کردیم، ۳۶۵۰ نفر قالیباف نیز از نظر بهسازی و استانداردسازی آموزش دیده‌اند.
وی گفت: در سال ۱۳۹۶ نیز ۱۶۰ نفر از ارکان اتحادیه‌های فرش دستباف در چهار استان اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی و شرقی از آموزش‌های مهارتی بهره‌مند شدند و بانک توسعه تعاون هم که تکلیفی نداشت آستین بالا زد و طی یک سال گذشته ۲۹۰۰ کارگاه فرش را راه‌اندازی کرد.
شایان ذکر است در این همایش محمد حسین فرهنگی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، البرز محمدی مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، نمایندگان اتاق تعاون ایران و بیمه تعاون کشور و نیز عبدالله احراری به عنوان پژوهشگر و مدرس دانشگاه سخنرانی کردند و در پایان از پیشکسوتان و تعاونی های فعال حوزه فرش تقدیر شد.
گفتنی است؛ این همایش یک روزه به همت اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی ایران و با همکاری مرکز ملی فرش ایران و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

نظرات بسته شده است.