سرای فرش و تابلوفرش دستباف

نحوه اصلاح عیوب فرش

قالی را می توان یا به وسیله جلوگیری از بروز آسیب به آن از معیوب شدن مصون داشت و یا از طریق ترمیم و رفوگری عیوب آن را برطرف ساخت

آنافرش
967

قالی را می توان یا به وسیله جلوگیری از بروز آسیب به آن از معیوب شدن مصون داشت و یا از طریق ترمیم و رفوگری عیوب آن را برطرف ساخت، ولی با اینحال، این بدان معنی نیست که همه عیوب قالی، قابل اصلاح میباشند، بیشتر عیوب بویژه آنهایی که در اثر طراحی نادرست نقشه و یا بافت بی دقت قالی بوجود آمده باشد قابل رفع نمی باشد.
ترمیم عیوب فرش معمولاً به سه طریق زیر صورت می گیرد:
دارکشی (تخته کوب کردن فرش) :نقایصی از فرش که بر اثر دار کشی یا تخته کوب کردن ممکن است موقتاً برطرف شود، عبارتند از: – چین خوردگی – سره – سرکجی فرش – کیسی فرش در صورتی که ملایم باشد – بلند و کوتاه آمدن فرش.

رفوگری: امروزه با پیشرفت فن «رفوگری و ترمیم» بسیاری از عیوب فرشهای دست بافت توسط استادکاران ماهر و چیره دست برطرف می گردد. از جمله این عیوب می توان به پوسیدگی، پارگی، نخ نما شدن و پود نما شدن فرش اشاره نمود.
رنگ یابی: رنگ فرش ممکن است در قسمت سطحی و نوک ساق گره، بر اثر عوامل مختلف تغییر کرده باشد و بعضاً دورنگ دیده شود، هرچند که در قسمت عمیق فرش و هرچند که به گره نزدیک تر شویم، رنگ آن طبیعی تر بنظر میرسد. بنابراین چنانچه وضعیت فرش از جمله ارتفاع پرز اجازه دهد، با کوتاه کردن مختصر ساق گره و برداشتن یکی دو میلیمتر از نوک ساق در سطح فرش، دو رنگی و رنگه های ظاهر شده به مقدار قابل توجهی برطرف می شود.

اگر در فرشی بالا زدگی دیده شود، با بیشتر نمودن شدت و تعداد ضربات دفتین در محل بالا زدگی، نازک نمودن نخ پود کلفت و یا کاهش دادن ضخامت نخهای خامه می توان آن را رفع کرد و یا بالعکس با ضخیم تر نمودن نخ خامه مصرفی یا دولا کردن آن، ضخیم تر نمودن نخ پود کلفت، کاهش ضخامت نخهای خامه، فشرده تر کردن تارها و کاستن ار فاصله آنها از هم، می توان پائین زدگی فرش را برطرف نمود. اما آنچه که در کل اهمیت دارد این است که در تمام مراحل تولید قالی، کنترلهای لازم صورت گیرد تا حتی الامکان عیوب آن کاهش یابد.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

نظرات بسته شده است.