سرای فرش و تابلوفرش دستباف

قالیچه جام شوش ( دانیال )

نشان دهنده فرهنگ اصيل ايرانی

آنافرش
932

نشان دهنده فرهنگ اصیل ایرانی است که این جام سالها قبل توسط باستانشناسان خارجی از ایران خارج شده و در کل دنیا شناخته شده است.
حال آنکه فرهنگ اصیل ایرانی در بین مردم این سرزمین تا حدودی از بین رفته است و شکستگی جام حکایت از شکستگی فرهنگ ایران دارد. اما آن قدر این فرهنگ و تمدن گسترده و والا بوده که هنوز آثار از آن باقی است طوری که این جام در پلکان مهرآبه های کهن قرار دارد (مهرآب محل نیایش وجایگاه حفظ آب بوده و بزهای اطراف ستون که نشان باروری هستند به نوعی از این جایگاه حفاظت میکنند) غنچه ها وگلهای لوتوس که از جام رشد کرده و از لابه لای دیوارهاو پلکان سر برآورده حاکی از آن است که این فرهنگ هر چقدر هم سرکوب شود به طریق دیگر رشد خواهد کرد.
در بالای مهرآبه قندیلی را مطابق سر شیر مشاهده می کنیم که شیر در ایران باستان نماد قدرت بوده و یعنی یک قدرت اساطیری همواره بر ایران نظارت دارد. بز نماد باروری و برکت است که شاخهای بز به دور ستون پیچیده شده است. در حاشیه هم نقش میترا که الهه باروری است از کل این مجموعه حفاظت می کند

تار و پود ابریشم با طراحی سرکار خانم پریسا هادی
بافت و رنگرزی توسط استاد کاظمی حامد
محل بافت :تبریز
نوع بافت:
گره :ترکی دو پوده با پرز کوتاه و نازک.( سایز۱۵۰×۲۲۰ ) ابریشم خالص درجه یک ۹۰% پشم مرینوس ۱۰% استفاده شده ، با ثبات رنگی (ابرش دار)

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال