سرای فرش و تابلوفرش دستباف

فرش دستباف قم به عنوان کالای فرهنگی ایران به گردشگران خارجی معرفی شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: یکی از مشکل های موجود بر سر راه فعالیت قالیبافان استان، نبود بازار فروش مناسب است که در همین زمینه می توان از ظرفیت ایجاد شده در بخش گردشگری استفاده و این محصول را به عنوان کالای فرهنگی...

آنافرش
1,071

محمود سیجانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: استان قم قطب تولید فرش دستباف تمام ابریشم بوده و ظرفیت اشتغال ۴۰ هزارتن را در این بخش داراست، اما در حال حاضر به دلیل وجود مشکل بازار فروش محصول، بخشی از این صنعت با کاهش نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز برای ادامه فعالیت رو به رو شده است.
وی بیان کرد: اگر فرش دستباف قم در معرض دید گردشگران خارجی قرار بگیرد و افراد کارشناس در حوزه فرش به تبلیغ این محصول بپردازند، به طور حتم یکی از خریدهای اصلی گردشگران خارجی از ایران همین فرش دستباف قم خواهد بود که می تواند مزایای بسیاری برای حفظ اشتغال قالیبافان و رونق اقتصاد استان قم به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: شرکت های ارائه دهنده خدمات گردشگری می توانند با معرفی این محصول به گردشگران خارجی، بازار این محصول را رونق ببخشند و همچنین با فعالیت اقتصادی در این بخش، درآمدهای مالی خود را افزایش دهند.
سیجانی گفت: فرش دستباف قم باید به عنوان یک نشان تجاری فرهنگی در جشنواره ها و همایش های بین المللی در معرض دید شرکت کنندگان قرار گیرد تا تمایل به استفاده از این محصول روز به روز بیشتر شود و بازار آن به سرعت از رکود خارج گردد.
وی با اشاره به اقدام های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم برای رونق یافتن بازار فرش دستباف، بیان کرد: این سازمان علاوه بر تشکیل کمیته های تخصصی برای رفع مشکل بازار فروش این محصول و برگزاری کارگاه های آموزشی برای ارتقاء توانمندی های بافندگان جهت حضور موفق تر در بازارهای داخلی و بین المللی، ایجاد نمایشگاه دایمی فرش دستباف قم را نیز در دستور کار خود قرار داده است.
وی ادامه داد: با بهره برداری از این نمایشگاه فرصت عرضه فرش دستباف قم به صورت تخصصی فراهم می شود و گردشگران داخلی و خارجی با سفر به شهر قم و آشنایی با این محصول هنری، مشتریان خوبی برای بهبود بازار فروش این محصول به حساب می آیند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: این طرح تاکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و برای پیگیری بهتر امور اجرایی آن کمیته ای به دستور استاندار قم با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط به ریاست معاون عمرانی استاندار تشکیل شده است.
سیجانی بیان کرد: تامین انشعاب های مورد نیاز در بخش های خدماتی آب، برق، گاز و تلفن و همچنین ایجاد راه دسترسی مناسب برای حضور آسان تر مراجعان از جمله مهمترین مسائل در دست پیگیری برای بهره برداری از این طرح در آینده نزدیک است.
طرح احداث نمایشگاه دائمی فرش قم نزدیک عوارضی آزادراه قم – تهران با توجه به حضور سالانه ۲۰ میلیون گردشگر در این استان، در زمینی به مساحت ۱۰هکتار مصوبه هیات دولت وقت در سال ۱۳۸۹ است که در سال های ۹۰ تا ۹۴ مبلغ ۸۶ هزار و ۵۲۰ میلیون ریال برای ساخت آن اختصاص یافت.
قم مهمترین مرکز تولید فرش ابریشم دستباف کشور است و بیش از ۹۰ درصد فرش دستباف تولید شده در این استان به کشورهای مختلف صادر می شود، سالانه به طور متوسط ۴۰ هزار مترمربع فرش ابریشم دستباف در قم تولید و در سال حدود ۱۰ میلیون دلار فرش از استان صادر می شود.
۲۷ هزار بافنده، ۳۵۰ واحد تولیدی، ۱۳۰ واحد فروش، ۱۰ کارگاه رنگرزی، ۴۰ کارگاه قالیشویی و ۳۱ کارگاه تعمیر و مرمت، تحت نظارت اتحادیه فرش دستباف قم فعالیت می کنند؛ همچنین انجمن هنرمندان طراح و نقاش فرش قم دارای ۲۰۰ عضو و اتحادیه تعاونی های تولید کننده فرش دستباف روستایی استان قم دارای پنج هزار بافنده است.
اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف قم و شرکت سهامی فرش قم با ۵۰۰ خانوار قالیباف زیر پوشش از دیگر بخش های فعال در حوزه فرش دستباف است، کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم نیز ۷۰۰ خانواده قالیباف را زیرپوشش دارد.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (2 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

نظرات بسته شده است.