سرای فرش و تابلوفرش دستباف

فرش اشتغالزاست؛ باید به بازار اندیشید

با تولید صادرات محور، امكان ایجاد 40 هزار شغل در حوزه فرش دستباف در کشور وجود دارد.

آنافرش
1,139

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ حمید کارگر در نشست بررسی وضعیت فرش کاشمر با بیان مطلب فوق اظهار کرد: براساس ابلاغ دولت، ۲۰ هزار شغل برای حوزه فرش دستباف پیش بینی شده که با توجه به ظرفیت تولید و عنایت ویژه به موضوع صادرات و البته با درنظر گرفتن پیش شرطها و الزامات آن، برای ایجاد ۴۰ هزار شغل نیز در این حوزه آمادگی داریم.
وی گفت: براساس تقسیمات استانی، هزار و ۳۶۰ نفر شغل جدید امسال در حوزه فرش دستباف خراسان رضوى پیش بینى شده است.
وی ایجاد اشتغال و تولید بدون توجه به بازار و صادرات را کافى ندانست و بر لزوم صادراتگرا بودن تولیدات براى پرهیز از عدم فروش فرش ها تاکید کرد.
کارگر با بیان اینکه فرش کاشمر صاحب اصالت، پیشینه و هویت است و در سال ۹۴ در سازمان جهانی مالکیت معنوى در ژنو ثبت جهانی شده گفت: مرکز ملی فرش ایران، به فرش این منطقه بی توجه نبوده و نخواهد بود اما جاى گلایه وجود دارد که فرش تولیدى امروز در این منطقه چقدر با اصالتهاى پیشین قرابت دارد؟!
رییس مرکز ملی فرش ایران با نامناسب خواندن شیوه پرداخت مستقیم تسهیلات به قالیبافان و مشاغل خانگی، اظهار کرد: پرداخت مستقیم نقدینگی به قالیباف موجب خروج از دایره تولید و خریدن کالاهایی دیگری می شود، از این رو تسهیلات باید به تولید کننده پرداخت شود تا حفظ اشتغال در این بخش تداوم یابد.
رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه برای دوام قالیبافان باید تلاش کرد، افزود: پروژه اشتغالزایى و تولید صادراتگرا در همین استان و در منطقه صالح آباد با ارایه یک میلیارد تومان تسهیلات نمونه عینى و موفق از سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
وی گفت: در حوزه فرش دستباف تثبیت اشتغال و توسعه کارگاههای موجود نیز بسیار مورد اهمیت است و نباید صرفا به دنبال اشتغال جدید بود.
کارگر درباره ایجاد شهرک تخصصی فرش گفت: بنا به شرایط بومی منطقه باید نسخه های متفاوتی برای رونق فرش دستباف تجویز کرد که شاید در این منطقه تولید غیر متمرکز در منازل با مدیریت متمرکز نسخه بهتری باشد.
وی افزود: برخی برای کاهش قیمت تمام شده از کیفیت فرش می کاهند که این امر شایسته فرش ایرانی نیست.
کارگر با اعلام اینکه مرکز ملی فرش ایران به دنبال آموزش هاى تخصصى است، افزود: آموزش ها فقط برای قالیبافان نیست بلکه به دنبال ارائه آموزش های تخصصی از جمله آشنایی با حقوق گمرکی، قوانین و مقررات بازارهای هدف، چگونگی حضور در نمایشگاهها و نحوه مذاکره تجاری هستیم.
در این همایش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی نیز گفت: کارگاههای تولید فرش دستباف مورد حمایت قرار می گیرند.
راضیه علیرضایی افزود: براساس سیاستگذاری انجام شده در چارچوب نیازسنجی های آموزشی به تولیدکنندگان فرش دستباف خدمات ارائه می شود و به کسانی که کارگاه دارند و نیازمند حمایتهایی در زمینه آموزش و صادرات هستند کمک می شود.
وی با بیان اینکه باید به عنوان پشتیبان وضعیت کارگاههای خانگی را بهبود داد و به مقوله صادرات فرش توجه ویژه کرد،‌اظهار کرد: ایجاد حداقل یک پایگاه تولید فرش دستباف در کاشمر ضروری است.
به گفته او هر طراح فرش که طرح جدیدی داشته باشد و آن را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه دهد ، با توجه به تفاهمنامه ای که بین مرکز ملی فرش آن وزارتخانه ‌منعقد شده ،‌ به عنوان طرح هنری به نام خود طراح ثبت می شود.
وی افزود: برای واحدهای موجود فرش دستباف باید مرکزی متمرکز ایجاد شود تا در زمینه بهبود کیفیت و تعهد به نقشه های سنتی و نوآوری کار کند و در عرصه بین الملل توانایی رقابت داشته باشد تا فرش دستباف، سهم خود را در بازارهای بین المللی به دست آورد.
وی گفت: باحفظ اصالت فرش دستباف نوآوری در تولید بایدصورت گیرد.
فرماندار کاشمر نیز در این همایش گفت: در راستای فروش فرش های دستباف هم بازار داخلی باید کاربردی شود و هم در بازارهای جهانی حضور پر رنگ تری داشته باشیم.
محمد حسن فرهادی با اعلام اینکه رونق فرش ایرانی را با برگزاری نمایشگاه و ارتباط با کشورهای آسیای میانه و همسایگان باید به دست اوریم، اظهارکرد: انتظار می رود مسئولان ذیربط جهت رونق این بازار که دارای برند جهانی است، تلاش کنند.
فرماندار کاشمر ایجاد مراکز تجمیعی تولید و حمایت از آنها را مدلی راهگشا دانست و گفت: فعالان این حوزه در شهرستان برای رفع مشکلات خود نیازمند توجه ویژه مسئولان هستند
اکنون در کاشمر دو هزار و ۵۰۰ دار قالی کوچک و بزرگ با میانگین تولید شش متر مربع در سال فعالیت دارند، که در مجموع سالیانه حدود ۳۰ هزار مترمربع فرش در این شهرستان بافته می‌شود.
کاشمر یکى از شهرستان های ۲۸ گانه خراسان رضوی است که مرکز آن در فاصله ۲۲۸ کیلومتری مشهد قرار دارد.
گفتنى است رییس مرکز ملى فرش ایران در این دیدار یک روزه به همراه نماینده مردم کاشمر در مجلس شوراى اسلامى و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوى از کارگاه هاى بافت فرش در کاشمر نیز بازدید کرد

درحال ارسال
امتیاز کاربر 4.38 (8 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال