سرای فرش و تابلوفرش دستباف

فرشهای لهستانی ( پولونزی ) موزه کلیولند آمریکا

قاليهای زربافت ایران معروف به فرشهای لهستانی

آنافرش
938
  • محل بافت : اصفهان ، کاشان ( دوره صفویه )
  • اندازه : ۱۲۷/۱ × ۰۶/۲ متر
  • محل نگهداری : کلیولند آمریکا

فرشهای لهستانی به گروه بزرگی از قالیهای زربافت که در این دوره بافته می‌شدند گفته میشود. شاید یکی از دلایل انتساب این فرشها به لهستان این است که در نمایشگاه بین‌المللی پاریس ( سال ۱۸۷۸ ) در میان اموال یک شاهزاده لهستانی بنام « چارتوریسکی » از این نوع فرشها به نمایش گزارده شده بود ولی در حقیقت وجه تسمیه این سری فرشها را باید در سوابق تاریخی دورتری جستجو کرد.

در بهار سال ۱۶۰۱ میلادی « زیگموند سوم » فرمانروای لهستان به یک بازرگان ارمنی بنام « موراتوویتس » ماموریت میدهد تا به ایران مسافرت کرده و چند تخته فرش برای کاخهای سلطنتی لهستان خریداری نماید. بازرگان نامبرده نیز بافت فرشهای مورد نظر را به بافندگان کاشان که در آن زمان در بافت فرشهای ابریشمی دارای تجربه و شهرت فراوانی بودند سفارش میدهد. این فرشهای سفارشی که نعداد آنها هشت تخته می‌باشند هم اکنون در موزه « رزیدنتس» ‌مونیخ نگهداری می‌شوند.

بطور کلی در حدود ۳۰۰ تخته از این فرشها در زمان شاه عباس و احتمالا جانشینیان او یافته شده است. باستثنای فرشهای موجود در مونیخ تعدادی نیز در قلعه « روزنبرگ » در کپنهاک وجود دارند که از طرف شاه صفی به « دوک فردریک » هدیه شده‌اند.تعدادی دیگر از همین نوع فرش نیز در این قلعه نگهداری می شوندکه در ۱۰۴۱ شمسی به ملکه دانمارک هدیه شده‌اند. چهار نخته از این سری فرشها نیز در مرقد حضرت علی علیه‌السلام در نجف وجود دارند.

رنگ اکثر این فرشهای پرشکوه و جلال متمایل به صورتی و سبز و زرد کمرنگ می‌باشد.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال