سرای فرش و تابلوفرش دستباف

صادرات یک میلیون دلاری فرش دستبافت از استان مرکزی

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مرکزی گفت: یک میلیون دلار فرش دستبافت در 9 ماه امسال از این استان به نقاط مختلف جهان صادر شد.

آنافرش
1,054

جعفر اصغری روز در گفت و گو با ایرنا، افزود: محموله های صادراتی فرش دستبافت استان امسال بیشتر به مقصد کشورهای ایالات متحده آمریکا، آلمان، ایتالیا، ژاپن، چین و هند ارسال شده است.
وی ادامه داد: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فرش دستبافت از استان مرکزی به نقاط مخلتف جهان صادر شد و انتظار می رود رقم صادرات در سال جاری افزایش چشمگیری داشته باشد.
معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مرکزی گفت: سالانه بین ۱۲ تا ۱۵ هزار مترمربع فرش دستبافت در این استان تولید می شود که تنها راه حفظ و گسترش تولید این تولید ارزشمند جذب بازارهای خارجی است.
وی اظهار کرد: حمایت همه جانبه مسئولان و اقشار مختلف مردم از صنعت فرش دستبافت و تامین خواسته های تولیدکنندگان و بافندگان می تواند یکی از بهترین راهکارهای کلیدی برای حل معضل بیکاری و افزیش بنیه اقتصادی اقشار کم درآمد باشد.
اصغری گفت: استان مرکزی به خصوص مناطق فراهان، ساروق، جیریا، غیاث آباد، محلات و دلیجان قطب تولید فرش های دستبافت نفیس در کشور است و حمایت از بافنده های استان از طریق معرفی به بیمه تامین اجتماعی و ارائه تسهیلات کم بهره به کارگاه های بافندگی، یکی از برنامه های اولویت دار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی است.
وی اضافه کرد: استان مرکزی از دیرباز در حوزه فرش دستبافت یکی از قطب های ملی و جهانی بوده است و برجسته سازی این ظرفیت اقتصادی و پیوند زدن آن با علم و دانش برای بهره برداری هر چه بیشتر از این ظرفیت در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.
معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مرکزی با بیان اینکه هم اکنون ۶۷ کارگاه متمرکز تولید فرش دستبافت در این استان فعال است، افزود: از ۳۲ هزار نفر قالیباف شناسایی شده و دارای کارت قالیبافی در استان، ۱۲هزار و ۵۰۰ نفر تحت پوشش بیمه قالیبافی هستند.
وی اظهار کرد: شناساندن ضعف هایی که در حوزه هنر صنعت فرش وجود دارد بسیار ضروری است و برای این مهم در برنامه راهبردی مربوط به فرش، به طور کامل توجه و برنامه ریزی شده است.
فرش دستبافت استان مرکزی به ویژه قالی های لیلیان خمین، ساروق و جیریا از دیرباز در همه نقاط کشور سرآمد بوده است و در سال های نه چندان دور اقتصاد و معیشت بخش قابل توجهی از مردم این استان با تولید انواع قالی گره خورده بود.
فرش بافی در استان مرکزی قدمتی ۲۰۰ ساله دارد.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (2 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال