سرای فرش و تابلوفرش دستباف

شریعتمداری در شورای عالی فرش : تحریم فرصتی برای توسعه صادرات فرش دستباف / رقابتهای مخرب حوزه فرش کنترل شود

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : در شرایط تحریم یکی از پتانسل های صادراتی که با حداقل نیازمندی به خارج می تواند اشتغال خوبی در کشور ایجاد کند فرش دستباف است و همیشه سالهای متمادی کشور به این موضوع توجه ویژه داشته است .

آنافرش
1,156

به گزارش شاتا ، محمد شریعتمداری در نشست شورای عالی فرش با اشاره به تحریم های خارجی افزود : معمولا صنعت فرش با موضوع تحریم ها و ارز و صادرات دچار افول می شده است اما امروز به دلیل اتفاقات ناشی از تحریم فرصتی برای صادرات فرش دستباف به وجود آمده که فرصت بی بدیلی برای موضوع فرش در کشور هست البته در شرایطی که بازار متنوع باشد و رقابتهای مخرب کنترل شود .

وی افزود‌: یکی از مشکلات صنعت فرش در سطح بین الملل این بوده که برخی با تضعیف قیمتها شرایط را برای فعالان این حوزه و رقبا سخت کرده اند و این عده هیچگاه منافع جمعی فرش را در نظر نگرفته اند .

شریعتمداری تصریح کرد : نگرانی ما در مسئله فرش این است با اینکه ارز صادرات روند افزایشی دارد و میتوان فرش را با قیمت بالاتر در بازارهای جهانی فروخت ، قیمت جهانی به دلیل رقابتهای مخرب کاهش یابد و یکی از اقدامات شورای عالی فرش اقدام در این زمینه خواهد بود.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت یادآور شد: اگر درست از این فرصت استفاده کنیم ، اقدام پیشگیرانه در این تحریمها برای فرش می تواند به فرصت تبدیل شود .

وی در ادامه در پاسخ به سوالات و چالشهای مطرح شده از سوی اعضا گفت: مالیات علی الراس از فرش منطقی نیست و باید موادی از قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز اصلاح شود اما حذف یکجای مالیات از حوزه فرش امکان پذیر نیست هرچند می توان برای اصلاح قانون لایحه یا طرح به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

شریعتمداری افزود: عوارض گمرکی فرشهای برگشتی باید اصلاح شود و در این زمینه وزارت اقتصاد و گمرک می توانند همکاری لازم را داشته باشند .

وی همچنین در زمینه تبلیغات فرش گفت : در این زمینه باید اتحادیه ها و تشکلها پیشقدم شوند ،برنامه ریزی با اتحادیه ها باشد و دولت می تواند کمک کند اما نمی تواند مسنقیم وارد عمل شود در این زمینه تبلیغ داخلی باید فرهنگ سازی و استفاده از فرش باشد و در قالب تبلیغ غیر مستقیم به عنوان محصول فرهنگی مورد توجه باشد .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت تاکید کرد : از فرصتی که افزایش نرخ ارز برای صادرات پیش آورده بهره ببریم واگر سودی در این حوزه هست باید در همه بخش های تولیدی فرش توزیع شود و عدالت در توزیع سود طوری باشد که اقشار فرودست و هنرمندانی که در پیدایش این هنر نقش اساسی دارند بهرهمند شوند .

وی تصریح کرد : اگر لازم باشد مرکز ملی فرش را در جایگاه خودش تقویت می کنیم .

 

رونمایی از فرش صلح و دوستی در نمایشگاه بین المللی فرش دستباف 

دراین نشست همچنین رییس مرکز ملی فرش با اشاره به برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف گفت : این نمایشگاه از ۳ تا ۹ شهریور ماه با برپایی ۷۰۰ غرفه داخلی در ۳۰ هزارمتر مربع در محل نمایشگاههای بین الملی تهران برگزار می شود .

به گفته فرشته دستپاک درمراسم افتتاحیه این نمیشگاه که با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر صنعت ، معدن و تجارت برگزار می شود رونمایی از فرش صلح و دوستی انجام می گیرد.

وی افزود : همچنین درین نمایشگاه دو برنامه رونمایی دیگر هم از سامانه صدور کارت شناسایی مشاغل قالی بافی و کتاب حفظ کیفیت در تولید فرش ملی صورت می گیرد .

نشست با روسای سازمانهای صمت استانی و نشست با سازمان مالکیت فکری ” وایپو” برای ثبت نشان جغرافیایی و شناسنامه دارکردن و استاندارد سازی مناطق فعال فرش ،‌ نشست BTB با تجار خارجی ، نشست کارگروههای طرح مشکلات تامین و توزیع مواد اولیه ، نمایش فرشهای ثبت شده در وایپو، ده کارگاه آموزشی و مراسم معرفی فرش برتر ازجمله برنامه های جنبی بیست و هفتمین نمایشگاه فرش دستباف است .

80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.