سرای فرش و تابلوفرش دستباف

راه اندازی موزه فرش دستباف عشایری و روستایی در سیرجان

مدير‌كل ميراث فرهنگي،صنايع دستی و گردشگری استان كرمان از راه اندازي موزه فرش‌های دستباف عشايری و روستايی با محوريت گليم سيريكی پيچ در شهرستان سيرجان خبر داد.

آنافرش
977

مدیر‌کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از راه اندازی موزه فرش‌های دستباف عشایری و روستایی با محوریت گلیم سیریکی پیچ در شهرستان سیرجان خبر داد.

‌‌به گزارش ایسنا ، “محمود وفایی” با اشاره به طی شدن مراحل ثبت سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم شیریکی پیچ، افزود: در این راستا موزه فرش‌های دستباف عشایری و روستایی با محوریت گلیم سیریکی پیچ در سیرجان راه اندازی شده است.

وی در ادامه از پذیرش دانشجو در رشته گلیم و فرش توسط دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان خبر داد و اظهار کرد: با توجه به ثبت ملی شهر سیرجان به عنوان شهر گلیم شیریکی پیچ، از مهرماه سال جاری دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان امادگی حضور دانشجویان متقاضی در رشته‌های مذکور را دارد.

وفایی به برپایی بازارچه دائمی صنایع دستی با ۲۳ غرفه در این شهرستان اشاره و بیان کرد: در این بازارچه مواد اولیه بافت دستباف‌های عشایری و روستایی از جمله گلیم شیریکی پیچ به هنرمندان عرضه می‌شود و سپس این دستباف‌ها در بازارچه‌های مذکور به معرض نمایش و فروش در می‌آید.

وی با اشاره به راه اندازی ۲۰۰ کارگاه انفرادی در دهکده جهانی صنایع دستی واقع در روستای دارستان سیرجان، گفت: در این دهکده همین تعداد هنرمند صنایع دستی نیز مشغول به فعالیت هستند.

وفایی به اجرای کارگاه رنگرزی سنتی، فروشگاه صنایع دستی و بوستانی به نام گلیم شیریکی پیچ در دهکده صنایع دستی اشاره و خاطرنشان کرد: تمامی تلاش ما این است که فعالیت‌های مذکور به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد تا زمینه برای حضور بازرسان یونسکو که تیرماه جاری به سیرجان سفر می کنند، مهیا شود.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال