سرای فرش و تابلوفرش دستباف

تقویت ارزش هویتی فرش فارس در گرو ایجاد یک مرکز واحد است

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: ایجاد مرکز و یا کمیته واحد در حوزه فرش از الزامات فرش فارس است

آنافرش
1,036

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: ایجاد مرکز و یا کمیته واحد در حوزه فرش از الزامات فرش فارس است تا بتوانیم با ایجاد وحدت رویه و هم افزایی، ارزش هویتی و صادراتی فرش فارس و ایران را تقویت کنیم.

به گزارش ایرنا خسرو فروغان، دوشنبه در نشست تخصصی توسعه تجاری فرش استان فارس در شیراز افزود: تعدد تشکل و اتحادیه ها در حوزه فرش یک آسیب در این زمینه است به گونه ای که وجود متولیان زیاد در این بخش موجب موازی کاری در تصمیم گیری ها و در نهایت عقب ماندگی فرش به ویژه در بحث صادرات شده است.
وی ادامه داد: نیاز است تمام تشکل ها و اتحادیه ها در حوزه فرش در استان تجمیع شوند و تمام سیاستگذاری ها و تصمیم گیری ها در یک مرکز واحد انجام شود تا ارزش این هنر و صادرات آن در حوزه داخلی و خارجی حفظ شود.
فروغان بیان کرد: وجود تشکل های متعدد در حوزه فرش کمکی به رشد و توسعه این بخش نکرده و صادرکنندگان موفق ما در زمینه فرش به شکل انفرادی کار کردند.
او گفت: با وجود اینکه امروزه فروشگاه های مجازی نقش مهمی در فضای کسب و کار دارند اما فعالان اقتصادی فارس در این زمینه عملکرد خوبی نداشته اند و در حوزه فرش حتی یک فروشگاه مجازی فروش فرش در این استان نداریم.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی شیراز افزود: در شرایط کنونی، فرهنگ، نحوه استفاده و نیاز بازار در حوزه فرش اعم از داخل و خارج از کشور تغییر کرده و فعالان اقتصادی ما در این بخش باید ضمن رعایت اصالت و هویت فرش ایرانی و فرش استان فارس، نیازهای بازار این محصول ارزشمند را در نظر بگیرند.
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستبافت فارس هم گفت: یکی از مهمترین مشکلات بخش فرش، تعداد زیاد تعاونی ها و تشکل ها در این زمینه است و تا زمانی که بخش خصوصی و فعالان این بخش در تصمیم گیری ها در حوزه فرش دخالت نداشته باشند، این بخش با افت مواجه خواهد بود.
غلامرضا پایدار افزود: باید ساز و کاری فراهم شود که همه بخش های فعال در حوزه فرش در قالب یک اتحادیه واحد حاضر شوند و ضمن پرهیز از موازی کاری ها، تمام فعالیت ها و تصمیم گیری ها در این حوزه در استان ساماندهی شود.
وی ادامه داد: سیاستگذاری های غلط در حوزه فرش در کشور سبب شده که این بخش به عقب رانده شود و با وجود برخورداری فرش کشورمان از کیفیت مناسب، حضور فرش ایران و فارس در بازارهای جهانی کمرنگ شود.
او ادامه داد: امروز فرش ایران و فارس برای دستیابی به جایگاه گذشته خود در جهان نیاز به خلاقیت و نوآوری دارد که این مهم باید در اولولیت فعالان این بخش قرار گیرد.
رییس اداره فرش دستباف سازمان صنعت معدن و تجارت فارس هم گفت: هم اینک فعالیت ها در حوزه فرش به شکل جزیره ای انجام می شود و بخش خصوصی باید این فعالیت ها را تجمیع و با ایجاد هم افزایی و هدفمند کردن فعالیت ها، به ایجاد رونق در بازار فرش کمک کند.
نیکرام منطقی افزود: در صورت ایجاد این هم افزایی، ارتباط موثر بین بازار و تولید نیز برقرار می شود و با حمایت از تولید کنندگان واقعی فرش، بسیاری از مشکلات این حوزه برطرف می شود.
او اظهار کرد: باید با همفکری همه فعالان بخش فرش استان فارس، خلاقیت و جذابیت در بازارهای داخلی و خارجی برای فرش این استان ایجاد شود که این مهم موجب حضور پایدار و اصالت فرش فارس می شود.
منطقی ادامه داد: همچنین باید یک گروه متشکل از فعالان بخش فرش فارس، پیشنهادهای خود را برای ارتقای این بخش و برای پیگیری حقوقی به بخش دولتی ارائه دهند.
فرش فارس در بین دستبافته های ایرانی از ویژگی های خاصی همچون بافت بسیار متراکم و مستحکم که محصول دارهای افقی است، شیرازه ۲ رنگ همزمان با بافت، ذهنی بافی در طرح و نقشه، رنگرزی گیاهی با استفاده از رنگ های بومی فارس، استفاده از پشم مرغوب گوسفندان محلی و ۲ پوده بودن بافت برخوردار است.
دستبافته های فارس از تنوع بسیاری برخوردار است که می توان به قالی کشکولی، عرب باف، گلیم و گبه های ریزباف سوزنی، گبه های ریزبافت و درشت بافت اشاره کرد.
منبع : ایرنا

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال