سرای فرش و تابلوفرش دستباف

بررسی سبک فرش قم یا سبک فرش ابریشم

صنعت قالی بافی در قم با بهره جویی از طراحی های استادانه و همچنین وجود هماهنگی میان نقش و نگار ها و نهایتا رنگ آمیزی بدیعی که در آن ها دیده می شد به سبک فرش ابریشم و یا سبک فرش قم شهرت یافت

آنافرش
1,166

صنعت قالی بافی در قم با بهره جویی از طراحی های استادانه و همچنین وجود هماهنگی میان نقش و نگار ها و نهایتا رنگ آمیزی بدیعی که در آن ها دیده می شد به سبک فرش ابریشم و یا سبک فرش قم شهرت یافت .

از زمان های خیلی قدیم عشایری ها و روستایی های قم به کار «قالی»بافی اشتغال داشته اند ولی کارشان به گونه و شیوه امروزی نبوده است .صنعت «قالی»بافی در قم حدود ۸۰ سال است که به شیوه امروزی در حال انجام شدن است .

یا به عبارت دیگر می توان گفت که صنعت «قالی»بافی به شیوه امروزی در قم از زمانی آغاز گردید که بازرگان های کاشان دارهای «قالی» را به این شهر بردند و کارشان را در اندازه ای محدود آغاز نمودند .

پس از آن که کار «قالی»بافی به شیوه امروزی در قم آغاز شد تنها ۲۰ سال گذشته بود که این صنعت به صورت تجارتی و در ابعاد وسیع به صورت پیشرفته درآمد.

ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است که صنعت «قالی»بافی در میان مردم عشایر شاهسون از قبل وجود داشته است و آن ها به صورت ذهنی بافی به بافت «قالی» مشغول بوده اند .

این صنعت بسرعت در شهر قم رونق یافت و به مرور زمان به روستاهای اطراف کشیده شد.

«فرش» قم در شروع با استفاده از پشمهای نه چندان ظریف وارد بازار شدند. و عموماً با رجشمار۴۰ انجام می گرفتند.

در سالهای بعد هنرمندان قالیباف قم دگرگونی قالیبافی را به حد تکامل رسانیده و با فنون و قابلیت خاصی اقدام به بافت فرشهای تمام ابریشم با رجشمار بسیار بالایی نمودند.

قالی های نفیس که بدین ترتیب و با این نخهای ظریف ابریشمی به بازار ارائه شد نیز تحت عنوان فرش گل ابریشم و فرش ابریشم مرسوم شدند.
طرحهای قالی قم همانند رنگهای مورد استفاده از تنوع و گستردگی خاصی برخوردار است.

نقشه های قالی های قدیمی قم را طرح های مشهور به لچک و ترنج شاه عباسی – محرمات- محرابی و شکارگاه تشکیل می دادند این طرح ها که با اقتباس از نقشه های کاشان و اصفهان تهیه شده بود بسرعت با خلاقیت طراحان قم دچار تحول شده و سبک جدیدی در صنعت قالیبافی ایران شکل گرفت.

این سبک با ویژگی هایی نظیر طراحی استادانه و هماهنگی نقوش و رنگ آمیزی بدیع و کم نظیر به “سبک فرش قم” و “سبک فرش ابریشم” مشهور گردید.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال