سرای فرش و تابلوفرش دستباف

بررسی اندازه های گبه

گبه در ۳ سایز توسط بافندگان گبه بافته می شود

آنافرش
1,172

 به طور کلی گبه در ۳ سایز توسط بافندگان گبه بافته می شود که آن سایز ها عبارتند از :

۱-گبه پتویی
۲-گبه در اندازه قالی
۳-گبه در اندازه قالیچه
یکی از وسایلی که برای بافت گبه خیلی مهم است دار است که ان هم در اندازه های مختلف می باشد .

بافندگان «گبه» این محصولشان را در ابعاد و اندازه های مختلفی می بافند .به طور کلی اندازه «گبه» را به ۳ اندازه تقسیم بندی کرده اند که عبارتند از :

  1. «گبه» به سایز یک قالیچه
  2. «گبه» پتویی
  3. «گبه» به سایز یک قالی

حال قصد داریم هر یک از این «گبه» ها را به صورت جداگانه شرح دهیم :

«گبه» به سایز و اندازه یک «قالی» : وقتی یک دستباف را «قالی گبه» گویند که تعداد رشته های پود در هر رج از ۳ تا بیشتر نگردد .

«گبه» پتویی : در «گبه» پتویی از پودهای بیشتری استفاده گردیده است که همین امر هم سبب شده است تا نرم تر و خواب بلند پرز و پودهای اضافه از ظرفیت بیشتری بهره مند می باشد .

«گبه» در اندازه قالیچه: با پرز و خواب بلند و تعداد پود در هر رج به هشت هم می رسد.

وسایل و ابزار مورد نیاز «گبه» عبارت است از: مهم ترین و اصلی ترین وسیله که دار می باشد. دار «گبه» در اندازه های مختلف که به صورت افقی و در سطح زمین قرار می گیرد.

اغلب از جنس چوب یا فلز می باشد و شامل شانه، چاقو و قیچی می باشد. بیشتر بافندگان عشایری بر روی زمین و بر روی دارهای افقی عمل بافتن را بدون نقشه انجام می دهند و برای شروع کار معمولا قالیچه دیگری را که به آن (دستور) می گویند به کار می برند و در حین بافت انتخاب رنگ ها و ترکیب بندی رنگ ها را انجام می دهند و همین امر سبب می شود گبه ای متفاوت با نمونه قبلی به وجود آید.
برای تار گبه از نخ پنبه ای یا نخ پنبه ای مخلوط با موی بز استفاده می شود و برای پود آن از پشم گوسفند استفاده می شود مرغوب ترین پشم جهت بافت انواع قالی و گبه، پشم فارس می باشد. تعداد نخ های پود به کار رفته در هر رج از گبه که دارای ساختاری درشت است از سه تا هشت و در انواع ریزتر آن تا چهارده پود در تغییر است.
گبه در اندازه های مختلف بافته می شود معمولا در اندازه های ۱۲۰ تا ۱۰۰ عرض و طول ۲۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر بافته می شود برای بافت یک گبه در اندازه ۲۰/۲×۵/۱ حدود هشت کیلوگرم پشم و تقریبا سه کیلوگرم موی بز استفاده می شود گبه معمولا درشت بافت است و بلندی پود گبه دست کم یک سانتی متر می باشد. البته در انواع سفارشی ممکن است این اندازه تغییر کند.

 

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال