سرای فرش و تابلوفرش دستباف

بازارهای جهانی فرش دستباف (بلژیک)

اصالت و رنگ‌بندی فرش ایرانی مهم‌ترین خصیصه‌های مورد نظر خریداران بلژیکی است؛

1,061
بلژیک به فرانسوی (Belgique) ، کشوری‌ است در غرب اروپا. پایتخت آن بروکسل است. بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است.

خط جدایی فرهنگی ژرمن‌ها و رومی‌ زبانان از میانه‌های کشور بلژیک می‌گذرد. در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می‌شود و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌ زبان‌اند و در شرق کشور زندگی می‌کنند. این گوناگونی زبانی تاکنون باعث تنش‌های سیاسی بسیاری در کشور بلژیک بوده و در دوره‌هایی همچنان یکپارچگی این کشور را تهدید می‌کند.
نام بلژیک از نام لاتین که برای اکثر بخش‌های شمالی منطقه گُل‌نشین استفاده می‌شد یعنی «گاولیا بلژیکا» گرفته شده‌است. این نام لاتین خود برگرفته از گروهی از قبایل سلت است که قبیله بلژها نام داشتند. به لحاظ تاریخی، بلژیک قسمتی از کشورهای فروبوم بوده که شامل هلند و لوکزامبورگ نیز می‌شده‌است و پیشترها نواحی گسترده‌تری را نسبت به گروه کشورهای بنلوکس امروزی در بر می‌گرفته‌ است.
بلژیک از پایانه‌های سده‌های میانه تا سدهٔ هفدهم، کانون بازرگانی و فرهنگی پر رونقی به شمار می‌رفته‌است. از سدهٔ شانزدهم تا انقلاب بلژیک در سال ۱۸۳۰، بلژیک در دوره‌ای که هلند شمالی نام داشت، محل جنگ‌های بسیاری بود که بین قدرت‌های اروپایی در می‌گرفت، و با عنوان «میدان جنگ اروپا» لقب گذاری شده بود. اخیراً بلژیک عضو برجسته‌ای از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و مانند دیگر اعضاء اصلی سازمان‌های بین‌المللی، مثل ناتو، میزبان مرکز فرماندهی آن بوده‌است.
سلیقه رنگی بازار بلژیک در مورد فرش
رنگ متن
هم‌خوانی رنگ فرش دستباف با دکوراسیون منازل، مهم‌ترین مسئله قابل تأمل در بازار فرش بلژیک است.
لاکی روناسی ۲۵.۲%
مسی  ۱۹.۵%
الوان  ۱۷.۳% (منظور از الوان، طیف مختلفی از رنگ‌ها به‌صورت یکسان است).
کرم ۱۶.۴%
آبی ۱۱.۴%
سایر رنگ‌ها  ۱۰.۲%
همنشینی و تضاد رنگی
در این بازار، خریداران فرش دستباف، بیشتر تمایل دارند که متن و حاشیه فرش دارای همنشینی رنگی باشند:
همنشینی  ۶۸.۳%
تضاد  ۳۱.۷%
عوامل مورد نظر مشتریان بلژیکی
خریداران فرش دستباف در بلژیک، مهم‌ترین و بهترین خصیصه فرش دستباف ایرانی را اصالت و سپس رنگ‌بندی آن می‌دانند:
اصالت  ۳۷.۷%
رنگ‌بندی  ۳۴.۲%
قیمت  ۱۹.۴%
ابعاد  ۸.۷%
مزیت فرش دستباف کشورهای رقیب ایران در بازار بلژیک
در حال حاضر مهم‌ترین مزیت فرش کشورهای رقیب، طرح فرش می‌باشد. در سال‌های اخیر، کشورهای رقیب ایران در زمینه تولید فرش دستباف، با روی آوردن به استفاده از طرح‌های ایرانی و طرح‌های مورد پسند مشتریان بلژیکی، به این مهم دست یافته‌اند. پس از طرح، قیمت و سپس رنگ و ابعاد قرار دارند:
طرح  ۳۳.۳%
قیمت  ۲۵.۹%
رنگ  ۲۰.۴%
ابعاد   ۲۰.۴%
نتیجه
اصالت و رنگ‌بندی فرش ایرانی مهم‌ترین خصیصه‌های مورد نظر خریداران بلژیکی است؛ و از آنجا که مهم‌ترین خصوصیت فرش کشورهای رقیب، طرح آنها می‌باشد ( و البته طرح این فرش‌ها کپی‌برداری از فرش‌های ایرانیست)، پس با عرضه طرح‌های مورد نظر این بازار که اکثراً خواهان طرح‌های افشان و غیر لچک ترنج هستند، می‌توان بازار این کشور را مجدداً در دست گرفت.
تصویر‌سازی یک فرش با بیشترین تقاضا در بازار اتریش بر اساس سایر یافته‌های این بازار:
فرش ۹ متری(۵/۳× ۵/۲) با رنگ زمینه لاکی روناسی و حاشیه‌ای با تونالیته مشابه، دارای رجشمار ۲۵ تا ۳۵ با خامه از جنس پشم و طرح افشان شاه عباسی.
بدون نظر
  1. آنا فرش می گوید

    امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.