سرای فرش و تابلوفرش دستباف

بازارهای جهانی فرش دستباف (آلمان)

كشور آلمان هنوز هم یکی از مهمترين بازار سنتی فرش ايران بوده، بيشترين تجار فرش ايرانی در سطح جهان در اين كشور فعاليت می نمايند

آنافرش
2,386
آلمان، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوییس و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند مرز دارد. مساحت آن ۳۴۹۲۲۳ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

 آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت می‌باشند.
جمهوری فدرال آلمان یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.
کشور آلمان تا چند سال قبل بزرگترین واردکننده فرش دستباف ایران بوده است. روند نزولی جایگاه فرش ایرانی در آلمان در دهه ۸۰ بگونه ای پیش رفت که صادرات فرش دستباف ایران به این کشور در سال ۸۴ از نظر وزنی به ۶/۲۲% و از نظر ارزشی به۴/۱۹% تقلیل یافت، برای اولین بار در هشت ماهه اول سال ۸۵ کشور آلمان پس از ایالات متحده امریکا (که از نظر وزنی ۲۷/۵% واز نظر ارزشی ۲۳% صادرات فرش ایرانی را بخود اختصاص داده بود) با ۱۶/۴% از نظر ارزشی در رتبه دوم واردکنندگان فرش ایران قرار گرفت. اهمیت شناخت سلایق و نیازهای بازار فرش آلمان از چند جهت حائز اهمیت است: اول آنکه مردم این کشور بالاخص در مناطق غربی از دوستداران فرش ایران هستند ثانیا آلمان و بالاخص بندر هامبورگ آن انبار فرش دستباف بوده و از طریق این بندر فرش دستباف به بسیاری از کشورهای اروپایی صادر می گردد. ثالثا بزرگترین نمایشگاه فرش دستباف ایران در اولین ماه هر سال میلادی در شهر هانوفر آلمان تحت نام نمایشگاه دموتکس برگزار می گردد لذا شناخت سلایق و نیازهای این بازار هدف فرش ایران از اهمیت خاصی برخوردار است .
برای موفقیت در صادرات به آلمان توجه تولیدکنندگان فرش به نکات زیر ضروری است:
 الف- رنگ بندی: در مجموع رنگ های آرام در بازار آلمان از استقبال بیشتری برخوردار است اگرچه فرش های با رنگ غالب سورمه ای و لاکی و بژ از این کشور به سایر بازارهای جهانی فرش ارسال می شود. رنگ‌های کرم، حاشیه خاکی خیلی کم‌رنگ، زمینه کرم، تعداد رنگ‌های به کار رفته در قالی حداکثر ۶ رنگ و هر چه کنتراست تعداد رنگ‌ها کمتر باشد برای خریدار جاذبه بیشتری دارد.
 ب – طرح: بلوچ خراسان، مود (ماهی درهم یا ریزه ماهی)، افشان مشهد، نائین و در مجموع تمامی طرح های اصیل ایران و طرح‌های خلوت و بدون ترنج مورد نظر مردم المان است.
 ج – ابعاد کوچک پارچه تا حداکثر ۶ متر مربع و به ندرت تا ۱۲ متر مربع مورد تقاضای این بازار است.
 د- مواد اولیه: تجربه دموتکس نشان داد که هر تولیدکننده ای که از مواد اولیه مرغوب و بالاخص پشم مرغوب ایرانی (بلوچ، سیرجان، کرمانشاه و قشقایی) و رنگهای طبیعی برای تولید فرش دستباف استفاده کند و در این خصوص حساسیت خاصی در تولید فرش داشته باشد می تواند در این بازار قدرت مانور بالایی داشته باشد.
 ه – بافت: فرش های پرگوشت و تجاری باب این بازار است به طوریکه ۲۰/۸ درصد فرش صادر شده در سال ۸۶ به این کشور از نظر ارزشی فقط معادل ۱۶/۳ درصد می باشد این در حالیست که در مورد امارات متحده عربی در حالیکه ۲/۱ درصد از نظر وزنی بوده است، از نظر ارزشی شامل ۸/۵ درصد فرش های ایران می شود و این موضوع نشان دهنده آن است که بازار آلمان خواهان فرش های تجاری با قیمت متوسط می باشد. تولیدکنندگان می توانند با تولید فرش های ۳۰ لغایت ۴۰ رجی با مشخصه های فوق موفقیت خوبی در این بازار داشته باشند.
معاونت بازاریابی مرکز ملی فرش می بایست هر چه سریعتر در تعامل با واردکنندگان فرش ایرانی در آلمان دلایل کاهش معنی دار و غیرقابل تصور واردات فرش ایرانی به این کشور را بررسی نماید، آنجه واضح و مبرهن است این است که کشور آلمان هنوز هم یکی از مهمترین بازار سنتی فرش ایران بوده، بیشترین تجار فرش ایرانی در سطح جهان در این کشور فعالیت می نمایند و بالاخره این که آلمان به نسبت سایر کشورهای اروپایی از رشد اقتصادی بیشتری برخوردار است.
بنابراین هنوز هم باید بازار فرش آلمان را بسیار جدی گرفت و با ارایه راهکارهای لازم برای احیای بازار فرش ایران در این کشور تلاش نمود. از تجار ایرانی مقیم این کشور که متاسفانه بخش قابل توجهی از نیازهای خود را از سایر کشورها تامین می نمایند نیز انتظار می رود با تامین فرش مورد نیاز بازار آلمان از کشور خودشان بیش از پیش دین خود را به بافندگان و جامعه فرش ایران ادا نمایند.
مرکزملی فرش باید با بسیج تمامی امکانات از جمله سفارت ایران در این کشور در تمامی عرصه ها اعم از تبلیغات، برگزاری جشنواره، کارگاههای آموزشی، تقویت تشکل های موجود یا احیاناً ایجاد تشکل جدید کشوری یا منطقه ای، اعزام تیم های بازاریابی به این کشور و برانگیختن احساسات میهن پرستانه در بین تجار فرش مقیم این کشور جایگاه فرش ایرانی را در آلمان تقویت نماید .
آشنایی با بازارهای هدف فرش ایران ،۱۳۸۷،عبدالله احراری
بررسی وضعیت صادرات فرش در نه ماهه نخست سالجاری،کاملیا نیکو ،سایت مرکزملی فرش
شناخت سلایق؛ کلید نفوذ در بازار فرش آلمان
80%
خوب
  • Design
بدون نظر
  1. آنا فرش می گوید

    امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.