سرای فرش و تابلوفرش دستباف

اطلاعاتی از گبه های قشقایی

دستباف هایی که ایل های قشقایی عرضه می کنند مورد تشویق و پسند جهانیان واقع گشته است

آنافرش
1,507

باید گفت که دستباف هایی که ایل های قشقایی عرضه می کنند مورد تشویق و پسند جهانیان واقع گشته است.
بیشتر قالیچه هایی که در ایلات فارس بافته می شود دارای یک نوع شفافیت خاصی در رنگ آمیزی می باشند

اطلاعاتی در خصوص سرزمین فارس و ایلات قشقایی:یکی از منطقه هایی که عشایری ها در آن جا سکونت دارند سرزمین فارس می باشد .

باید گفت که عشایری ها و ایل های گوناگون بیشتر از دوسوم سرزمین فارس را گرفته اند و در آنجا سکونت گزیده اند .

ایل های قشقایی و خمسه و ممسنی و بختیاری از جمله ایل هایی می باشند که با اهمیت هستند و در این منطقه زندگی می کنند .

این ایل های مذکور به صورت پراکنده در نقطه های کوهستانی زندگی می کنند .

ایل قشقایی از دست بافته های بسیار مشهوری برخوردار می باشد که مورد تحسین جهانی واقع شده است، «قالیچه» های ایل قشقایی ترکی بافت می باشند، نقش آنها تکرار اشکال شکسته و ساده هندسی می باشد. اکثر «قالیچه» های ایلات فارس از شفافیت رنگی خاصی برخوردار است، تار و پودهای  «گبه» های قشقایی تماما از پشم می باشد و پشم های مورد استفاده «گبه» ها در فارس تهیه می شوند. پشم فارس یکی از مرغوب ترین پشم ها جهت بافت «قالی» و «گبه» می باشد.

گبه قشقایی:
دست بافته های کوچ نشینان قشقایی باغ های بافته ای را می ماند که در نهایت ظرافت و دقت زبان باز می کنند و از طریق نمایش نقش ها تاریخ قومی و قدمت فرهنگی و قلمرو ذوق این کوچندگان را بازگو می نمایند.
هر یک از بافته های عشایری دارای نشانه قومی و تاریخی است به همین دلیل بافته های بلوچ و ترکمن افشار و قشقایی به آسانی از هم ساخته می شوند. طرح های گل و گیاه و نقش مایه های حیوانی و نقش های مربوط به ستارگان در دست بافته های عشایری لر و بختیاری مکرر به چشم می خورد. (گبه قشقایی سه ویژگی بارز دارد، شیر رام شده (دست آموز) و قلاده بر گردن که اغلب به سگ شباهت دارد. ستاره هشت پر که نشانه و جانشین خورشید است، نقش مایه باستانی مرغ و درخت که به شیوه ای دلپذیر بافته شده است.)
در گذشته بافت گبه عمدتا به قصد مصرف خانواده و فرش کردن خیمه و خانه بوده است نه به عنوان ارمغان و فروختن به دیگران و به هیچ وجه جنبه تجاری و فروش نداشته به همین سبب خیلی کم بافته می شد و چون بافت به منظور استفاده شخصی بوده است پس از محدودیتی برخوردار نبود و بافندگان در بافتن نقش های مختلف دستشان باز بوده است.
گبه های درشت بافت بر روی قالیچه در وسط چادر برای زیر پا انداختن استفاده می شده گاهی به دلیل پود فراوان در نتیجه نرمی گبه و خواب بلند پشم ها و پودهای اضافه سبب می شد که از گبه به عنوان پتو و روانداز هم استفاده شود این کار البته در خارج از چادر و در مواقع خاصی نظیر سفر انجام می گرفت. (… و در روزگار قدیم مورد مصرف بیشتری داشته و حتی جزو اثاث سلطنتی می آمده است. در فرمانی که شاه طهماسب صفوی راجع به ترتیب پذیرایی از همان پادشاه گورکانی صادر کرده تاکید شده قالی های ابریشمی کار خراسان و گبه و نمدهای جامی و سوزنی ها بیندازید.)

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال