سرای فرش و تابلوفرش دستباف

استاد اسدالله وثوقی ایرانی

يكي از پيشكسوتان فرش اردبيل

آنافرش
2,404

· نام:اسدالله وثوقی
· تاریخ تولد:۱۳۰۷ شمسی
· محل تولد‍: اردبیل
استاد اسدالله وثوقی ایرانی را می توان به حق یکی از پیشکسوتان فرش اردبیل دانست. استاد وثوقی در سال۱۳۰۷ شمسی در شهرستان اردبیل دیده به جهان گشود،در سن ده سالگی پدر خود را از دست داد و به منظور تأمین معاش خانواده چهار نفره خویش، به کار قالیبافی مشغول شد. آغاز کار قالیبافی ایشان در کارگاه و تحت نظر یکی از بانیان فرش اردبیل، استاد کربلایی ستار صانع فرش بوده است. استاد طی مدت پنج سال در این کارگاه با کلیه مراحل قالیبافی از جمله طراحی، بافت و غیره به طور کامل آشنا شد و از سوی دیگر رنگرزی را نزد مادر بزرگوارش آموخت. ۱۵ ساله بود که موفق به بافت فرش به طور مستقل یعنی با طرح و رنگ خویش و برای خویش شد.
شروع کار او، با فرش هایی با ابعاد کوچک و با یک دار قالی بود. به تدریج بر ابعاد قالیهای تولیدی او افزوده شد و با احداث کارگاهی تعداد دارها افزایش یافت و حدود ۴۰ نفر برای او به کار پرداختند. پیشرفت موفقیت آمیز کار موجب شد که استاد حجره ای در بازار اردبیل بگیرد. او از این طریق مواد اولیه و نقشه قریب هیجده کارگاه قالی بافی را تأمین می نمود. پس از اتمام بافت مسئولیت فروش این قالی ها نیز بر عهده خود ایشان بود. اما پس از چندی به دلیل علاقه وافر به طور قالی، باز به حرفه پیشین خود بازگشت و تولید فرش را ادامه داد. ایشان با کار بر روی نقشه های موجود اردبیل، بخصوص آثار کربلائی ستار صانع فرش و ایجاد تحول در طراحی و رنگبندی آنها واز سوی دیگر با مطالعه بر روی مواد رنگرزی گیاهی و بومی در منطقه و شیوه کاربرد اصولی آن در فرش، موفق به تولید آثاری بسیار ارزنده گردید. لازم به ذکر است که کربالائی ستار صانع فرش نیز در آغاز به حرفه رفوگری مشغول بود و بعدها به طراحی فرش روی آورد، حتی از قفقاز هم فرش ها را برای رفو نزد ایشان می آوردند، او نیز ضمن رفو، طرح این فرش ها را بر می داشت و با الهام از آنها به طراحی فرش های تازه می پرداخت.
بنابراین ریشه طراحی های استاد وثوقی را باید در طرح های فرش قفقاز جستجو نمود. یکی از ابتکارات وی، ارائه آثاری با طرح و نقش جذاب و کیفیت بالا، در عین دارا بودن رج شمار پایین می باشد. لازم به ذکر است که این ابتکار یکی از نیازهای امروزی فرش ایران می باشد. قالب طرح های استاد وثوقی متأثر از جغرافیای کوهستانی منطقه و به صورت هندسی و توأم با آرامش و خلوتی خاص در طرح و رنگ آن می باشد. از جمله طرح های استاد وثوقی می توان به نقوش زیر اشاره نمود:
نقشه پی ابدیل، که دارای انواع و اقسام مختلفی است و یکی از نقوش رایج در منطقه به شمار می آید.
نقشه محرمات، این نوع محرمات خاص ایشان است.
نقشه هریس،که با ابتکارات جدیدی در چهارچوب نقشه هریس باز تولید شده اند.
نقشه بوته جقه، که اصطلاحاً به آن (درویش برکی) می گویند.
و بسیاری طرح های دیگر که نام خاصی ندارد و تنها با نشان دادن نمونه ای از آنها می توان به معرفی این نقشه ها پرداخت. استاد وثوقی را باید سرمایه و گنجینه اطلاعات و تاریخ فرش اردبیل در ۷۰ سال گذشته دانست. تاریخ توأم با افت و خیز فراوان که زمانی شکوفائی هنر قالی بافی را به دنبال داشت و زمانی دیگر، موجبات انحطاط و انزوای آن را فراهم می نمود. در این میان مردانی همچون استاد، حافظ و پاسدار این هنر بوده اند. این هنرمند پدر گرانقدر شهید دارای ۱۰ فرزند می باشد.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال