سرای فرش و تابلوفرش دستباف

احداث موزه تخصصی فرش تبریز با رعایت استانداردهای جهانی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از رعایت استانداردهای جهانی در احداث موزه تخصصی فرش تبریز خبر داد.

آنافرش
1,058

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از رعایت استانداردهای جهانی در احداث موزه تخصصی فرش تبریز خبر داد.

«مرتضی آبدار» در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که استانداردهای بین‌المللی در ساخت بنا، زیبایی بصری، خدمات رفاهی و  تجهیزات ایمنی در این موزه لحاظ می‌شود، اظهار کرد: بهره‌گیری از دانش تخصصی دانشگاه هنر اسلامی تبریز، خانه فرش و نیز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در این راستا موثر و ضروری است.

وی از پیشرفت ۶۴ درصدی موزه تخصصی فرش خبر داد و افزود: این پروژه توسط میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان احداث می‌شود و تاکنون ۹ میلیارد تومان برای احداث موزه هزینه شده‌ که به‌علت ایرادات قانونی پیمانکار تعویض شده است، یقیناً به محض استخدام پیمانکار جدید، پروژه تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی ادامه داد: برای تکمیل پروژه طبق نظر کارشناسان حدود ۱۱ میلیارد تومان دیگر اختصاص داده می‌شود که در مجموع حدود ۲۰ میلیارد تومان برای این موزه هزینه می‌شود که امیدواریم در سه ماهه نخست سال ۹۷ موزه تخصصی فرش افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

آبدار نحوه طراحی، چیدمان و نگاه متفاوت این موزه به حوزه فرش و فرشبافی را بی‌نظیر دانست و گفت: موزه در زمینی به مساحت ۱۰ هزار متر مربع در چهار طبقه طراحی شده و دارای بخش ویژه گالری و  ورک‌شاپ است.

وی هم‌چنین از نمایش همه مراحل تولید، اقدامات نگهداری، شیوه شستن و نیز نگهداری مستندات در خصوص تاریخچه فرش در این موزه خبر داد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با تأکید بر سابقه تاریخی غنی این صنعت در استان و نقش موثر فرش در رونق اقتصادی، یادآور شد: در راستای حفظ و نمایش هر چه بهتر صنعت فرش در آذربایجان‌شرقی، پروژه احداث موزه تخصصی فرش در تبریز پس از مکان‌یابی و تعیین محتوا آغاز شده‌ است که نقش تأثیرگذاری در رونق گردشگری منطقه و کشور خواهد داشت.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال