سرای فرش و تابلوفرش دستباف

آیین میز فرش دستباف در همدان برگزار شد

میز فرش دستباف با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران، رییس فراکسیون فرش دستباف در مجلس، تجار و بازرگانان، فعالان و علاقمندان فرش دستباف در همدان برگزار شد.

آنافرش
2,172

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ فرشته دستپاک در آیین برگزاری میز فرش در همدان با اشاره به وجود خلاءهای قانونی در خصوص فرش دستباف گفت: با تعامل خوب مجلس می توان این کمبودها را جبران کرد.

وی تصریح کرد: با همکاری مجلس شورای اسلامی به دنبال حذف مالیات بر ارزش افزوده از هنر- صنعت فرش دستباف هستیم و امیدواریم به زودی این مهم محقق شود.

وی با بیان اینکه دانش آموختگان متخصص؛ مزیت کشور است، گفت: تاکنون نتوانسته ایم از این مزیت بهره مند شویم.
ایشان با اشاره به اینکه ۷۰ درصد بافندگان فرش کشور را زنان تشکیل می دهند، افزود: زنان با کمترین سرمایه گذاری بهترین تولیدات را ارائه می کنند و در این راستا طرح حمایتی از تعاونی های فرش دستباف در دستور کار قرار دارد.
رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به صادرات ۴۲۴ میلیون دلاری فرش دستباف در سال گذشته، تبلیغات و حضور در نمایشگاههای داخلی و خارجی را از راههای موثر برای توسعه صادرات این هنر صنعت بیان کرد.
فرشته دستپاک به امضا تفاهم نامه ای با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور درباره آموزش فرش اشاره کرد و افزود: با اجرای این تفاهم نامه بخشی از بار آموزشی بردوش این نهاد گذاشته می شود.
وی وجود شبکه توزیع و فروش در بسیاری از کشورها، نیاز به حداقل سرمایه گذاری، وجود مراکز و موسسات علمی – تحقیقاتی فرش، تامین بخش عمده مواد اولیه فرش دستباف در داخل کشور، تنوع تولیدات از نظر طرح، نقش، الیاف و بافت به نسبت سایر صنایع را از مزیت های این حوزه برشمرد.

حمید رضا متین در آیین میز فرش همدان هدف از برگزاری میز فرش را حمایت از تولیدات ایرانی و ارتباط بین تجار کشور و تولیدکنندگان استان اعلام کرد و گفت: میز فرش می تواند تولید و صادرات فرش دستباف را به یکدیگر پیوند دهد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان خاطرنشان کرد: در میز تخصصی فرش در پی بررسی فرصت ها و شناسایی چالش های فرش دستباف از مرحله تولید تا فروش هستیم.
وی با اشاره به اینکه زمانی همدان بندر فرش محسوب می شد، اضافه کرد: با برنامه هایی نظیر میز فرش به دنبال بازگشت همدان به روزگار پرنشاط گذشته این هنر- صنعت دیرینه همدان هستیم.

در ادامه معاون امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری همدان گفت: رویداد همدان ۲۰۱۸ می تواند آینده و رویکرد روشنی برای فرش دستباف رقم بزند و بازار صادرات این هنر- صنعت اصیل ایرانی را رونق دهد.

رضا قیاسی افزود: حضور سران برجسته کشور در ۲ رویداد مهم همدان ۲۰۱۸ فرصت نابی برای جلب مشتری خارجی برای صنایع دستی به ویژه فرش، تابلوفرش و گلیم همدان است.
وی به ضرورت ارایه آموزش های بین المللی به بافندگان فرش اشاره کرد و گفت: هنر- صنعت اصیل باید با آموزش های نوین به روز و به هنگام شود تا بتواند بر دل گردشگرانی که به همدان می آیند و یا خریداران در آن سوی مرزها بیشتر بنشیند.
قیاسی خاطرنشان کرد: ارائه آموزش های جدید می تواند تحول شگرفی در فرش دستباف همدان ایجاد کند.

در این آیین نماینده زنجان و طارم و رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نیاز کشور به ارزآوری گفت: تقویت صادرات فرش برای تحقق این مهم ضروری است و باید از این هنر صنعت حمایت کرد.

علی وقفچی افزود: در همین چارچوب باید تغییر رویکرد درهنر- صنعت فرش دستباف، تقویت برندسازی و حمایت از صادرات جزو اولویت های کشور قرار بگیرد.

 رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی گفت: فرش قادر به توسعه روابط ایران و تقویت صلح و امنیت جهانی برای کشورمان است و پیش نیاز این کار، اتحاد و انسجام داخلی برای حمایت از فرش است.
وقفچی به تصویب تسهیلات رونق اشتغال روستایی اشاره و اضافه کرد: مراکز استان ها باید هرچه سریعتر برای جذب این تسهیلات تلاش کنند و برای تقویت پشتوانه فرش از اینگونه فرصت ها بهره بگیرند.
رئیس فراکسیون فرش مجلس یکی از مشکلات فرش دستباف را بازار محور نبودن تولیدات دانست و افزود: تولیدکنندگان قبل از تولید باید نیازسنجی از بازارهای جهانی داشته باشند تا مشتری دائمی برای محصولشان وجود داشته باشد.
در ادامه آیین میز فرش دستباف همدان رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف کشور با اشاره ضرورت توسعه صادرات فرش دستباف گفت: مجلس شورای اسلامی تنها مرجعی است که می تواند برطرف کننده موانع و مشکلات صادرات محصولات این حوزه باشد.

گفتنی است؛ در این سفر با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران خانه فرش شهر بهار افتتاح شد و ایشان از سیزدهمین نمایشگاه فرش دستباف همدان و کارگاه های تولیدی فرش دستباف در این استان نیز بازدید کرد.

درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
80%
خوب
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال